fbpx

Vznik

Přemýšlíte, jestli máte dětský pokoj navrhnout sami, nebo jestli ho raději svěřit odborníkovi? 

Vytvořit funkční a estetický dětský pokoj není úplně hračka. Na rozdíl od ostatních místností totiž dětský pokoj plní řadu nesourodých funkcí, které je potřeba sestavit do harmonického celku.

Co všechno by mělo být v dětském pokoji:

bezpečný prostor

na spánek a odpočinek

veselý prostor

na hraní

úložný prostor

na hračky a oblečení

klidný prostor

na učení

A to všechno někdy ještě krát dva, když pokoj sourozenci sdílí.

Dětský pokoj má i další specifika.

Jeho obyvatelé se vyvíjejí a s tím se mění i jejich potřeby. Spolehněte se na mé více než 10leté zkušenosti s navrhováním a realizacemi dětských pokojů. Získáte jistotu, že dítě z pokoje nevyroste dřív než z jarní bundy.

Asi se shodneme, že vytvořit ideální pokojíček pro školkáčka je jiné než navrhnout prostor pro puberťáka. Malé děti nedosáhnou do vyšších poliček, ale přesto by měly být schopné obsloužit se samy. U velkých dětí myslete zase na to, aby se do pokoje vešli i jejich kamarádi. Děláte to hlavně pro sebe, jinak budete mít puberťáky po celém domě.

Zaměřuju se na vytváření atmosféry bezpečí, jistoty a stability. Děti, které žijí v esteticky příjemném prostředí mezi přírodními materiály, snáze v dospělosti nacházejí oporu samy v sobě a lépe zvládají zátěžové situace.

Společně podpoříme v dětech řád tím, že každá věc má své místo. Jedině při splnění tohoto základního předpokladu je možné (a snadné) pokoj – aspoň jednou za čas – uklidit.

jde!

Ale to (ne)jde!

Děti umí být jako zákazníci velmi náročné. Mají jasnou představu o tom, jak vypadá „opravdická“ princezna, víla, dinosaurus nebo pirát. Tahle představa se často míjí s představami výrobců dětských dekorací.

Neodbývejte jejich sny slovy: „Ale to nejde!“ Jde to.

Sama navrhnu a nechám vyrobit pro děti jedinečné originální tapety, povlečení nebo závěsy, které se hodí do říše jejich představ. Nebo jim hrad či loď namalujeme přímo na stěnu. Spolupracuju s výtvarnicí, která si takové projekty vysloveně užívá.

Než začneme spolupracovat

Čím přesnější představu o plánovaném interiéru máte, tím lépe se nám bude pracovat.

Na samém začátku potřebuju vědět:

  • Jak velký je pokoj, který budeme tvořit?
  • Kolik dětí v něm má bydlet?
  • Jak jsou staré?
  • Kolik peněz do pokoje chcete investovat?
  • Máte zájem o tapety/polštářky/povlečení/závěsy s mými autorskými vzory?
  • Chcete pokoj v duchu Montessori nebo Waldorfu?
  • Které současné prvky si v novém pokoji přejete zachovat?

Realizace

Jak vzniká dětský pokoj

01

Úvodní schůzka

Začneme schůzkou u vás doma, kde si s dětmi popovídám o jejich představách a s vámi o finančních, technických a časových možnostech. Je pro mě důležité pracovat jak s malými, tak s velkými zákazníky.

Při práci s dětmi využívám svou intuici, která ještě nikdy nezklamala. Během první schůzky si pokoj i zaměřím. Zkusmo můžeme načrtnout vzory tapet nebo textilií.

02

3D návrh pokoje

Vytvořím 3D návrh pokoje – navrhnu celkový koncept pokoje, promyslím dispozici a barevné řešení. Připravím design závěsů, povlečení či tapet.

03

Upřesňující schůzka

Na druhé schůzce vám představím plány a vše si ukážeme ve 3D programu. Poslechnu si vaše připomínky a domluvíme se na změnách. Děti rády chodí i na druhé schůzky, ale když je z této fáze vynecháte, nic se nestane.

04

Realizace

Po schválení finálního návrhu se pouštíme do realizace. Začínáme hrubšími pracemi: stavební úpravy, výmalba, tapety, podlahy. Mezitím truhlář vyrábí nábytek na míru, případně se koupí vybraný nábytek.

Následuje nákup doplňků a dekorací: koberce, lampičky, knihovničky, závěsy, povlečení. Po instalaci nábytku se pokoj doladí a ozdobí. Nezapomínáme na umístění hraček, polštářků atd.

Za jak dlouho bude pokoj hotový?

Dětský pokoj děláme na mnoho let, jeho tvorbu proto nedoporučuju uspěchat. Ideální je, když na celý proces budete mít 3 až 6 měsíců, ale v případě potřeby je možné to stihnout i rychleji. Dokončit finální návrh obvykle trvá zhruba měsíc. U realizace záleží na tom, zda se nábytek bude kupovat hotový, nebo se bude vyrábět (dodací doba až 2 měsíce).

Kolik stojí vytvořit dětský pokoj?

Cena se odvíjí od velikosti pokoje, ale samozřejmě také od složitosti zadání a realizace. Počítejte řádově s desítkami tisíc korun, jelikož pracuju s řešením na míru. Součástí ceny, kterou vám pošlu k odsouhlasení ještě před zadáním zakázky dodavatelům, je cena návrhu, konzultace, stavebních úprav, nábytku, doplňků a dekorací.

Neznám vhodné řemeslníky, poradíte mi?

Dlouhodobě spolupracuju se spolehlivými firmami a řemeslníky, které ráda doporučím. U mě se můžete spolehnout na kvalitu provedení a kvalitní materiály.

Co když chceme něco, co se nedá nikde koupit?

Pokud se něco nedá koupit, můžeme to určitě vyrobit. Vyrobit přesně podle vašich představ a potřeb se dá nejen nábytek, ale ráda vám navrhnu a nechám vyrobit i tapety, závěsy, povlečení, autorský obraz na stěnu a další dekorace.

Musí být u plánování pokoje přítomné děti?

Při plánování mi pomáhá, když se s dětmi můžu poznat osobně a popovídat si o tom, jaký pokoj si vysnily. Při návrhu na dálku je ráda poznám aspoň elektronickou cestou.

Dáte mi seznam, co mám nakoupit, nebo to nakoupíte sama?

Nábytek si vždy nakupují klienti dle seznamu, který ode mě dostanou. Dekorace můžu nakoupit já sama, případně jezdím jako doprovod na nákupy.

Dá se pokoj navrhnout na dálku?

Určitě dá, ale je to složitější s realizací, protože své prověřené řemeslníky mám v okolí Brna. Pokud vás moje práce zaujala, napište mi, domluvíme se, co pro vás můžu udělat.

Jak dlouho pokojíček vydrží?

Pokojíček není záležitost na jednu sezonu, proto si zaslouží mimořádnou pozornost. Počítejte s tím, že pokojíček vydrží dítěti přibližně do puberty, pak se většinou změní dítěti vkus a požadavky. A jen těžko se dá předem říct, jakým směrem.

Je možné využít nábytek, který už máme?

Pokud se stávající nábytek hodí do budoucího konceptu pokoje, je to možné. Obvykle stojí za to zachovat kousky z kvalitních materiálů (dřevo) a kousky, které mají potenciál na dotvoření – natření novou barvou, nové úchytky atd.

Napište mi

Domluvme si schůzku